All of the below breakout presentations will take place at the Nebraska Union in the Centennial Room.
Sponsor: Emerson
Project: ValveLink Pro Mobile Agent
Location: Room A
Students: Luke Kreifels, Anastasiya Krestovsky, Pranav Ravindra Nikam, Blake Peterson, Onik Sisodiya
Join Presentation 2:00-2:15 PM CDT
Sponsor: Aulick Industries
Project: Electronic Parts Catalog
Location: Room B
Students: Faisal Al Maaini, Yuan Ao, Taylor Carlson, Andrew Larson, Logan McDonald, Jack Nolley, Kevin Pham, Ian Pro, Ethan Reida, Logan White
Join Presentation 2:00-2:15 PM CDT
Sponsor: CLAAS
Project: Bolted Joint Witness Mark Functionality
Location: Room C
Students: Derek Mason, David Perez, Boden Ruskmp, David Ryckman, Jared Thonen
Join Presentation 2:00-2:15 PM CDT
Sponsor: DMSi
Project: Forklift Automated Inventory Tag Moves
Location: Room A
Students: Matt Davis, Connor Kildare, Rylen Lanning, Shayne Mintling, Ethan Schmidt, Alex Skillman
Join Presentation 2:15-2:30 PM CDT
Sponsor: Compass North
Project: Mobile App Modernization
Location: Room B
Students: Samuel Foit, Bryan McGahan, Jace Pethoud, AJ Richerson, Taylor Runge
Join Presentation 2:15-2:30 PM CDT
Sponsor: Henderson State Bank
Project: Ag Input Origination Software
Location: Room C
Students: Kierin Andrews, Kellen Jungman, Owen Lammers, Kun Yu Lee, David Smith, Cameron Wood
Join Presentation 2:15-2:30 PM CDT
Sponsor: Fast Forward
Project: Navigation Application 2.0
Location: Room A
Students: James Coddington, Ethan Gunderson, Alex Herman, Isaac Kenney, Payton Webb
Join Presentation 2:30-2:45 PM CDT
Sponsor: Nelnet
Project: AI Financial Budget Calculator
Location: Room B
Students: Lance Althouse, Jade Ariola, Max Bielstein, Trey Hestermann, Helena Holland, Thadd Post
Join Presentation 2:30-2:45 PM CDT
Sponsor: National Indemnity
Project: AIML
Location: Room C
Students: Neil Avery, Won Choi, Nicholas Colleran, David Jordan, Garret Snitchler, Connor Weyers
Join Presentation 2:30-2:45 PM CDT
Sponsor: XRenegades
Project: XRSurvive: Run Hide Fight Edition
Location: Room A
Students: Zennith Boerger, Sam Gittelman, Benjamin Laube, Nazrin Nazarudin, Tyson Shields, Dublin Smyth
Join Presentation 2:45-3:00 PM CDT
Sponsor: Mutual of Omaha
Project: Group Insurance Observability Platform
Location: Room B
Students: Alexander Busch, David Dubchakov, Juan Martinez, Mitchell Texel, Ryan Thomas
Join Presentation 2:45-3:00 PM CDT
Sponsor: Nebraska Water Center
Project: Know Your Well 2.0
Location: Room C
Students: Andrew Aldana, Jacob Amisano, Joel Bargen, Kalim Dumas, Brian Kardell, Tanner Turgeon
Join Presentation 2:45-3:00 PM CDT
Sponsor: Nebraska Medicine
Project: Identify, Isolate and Inform
Location: Room A
Students: Lucy Bernard, Mara Holbeck, Ali Keshk, Kareem Keshk, Andrew Lofgren, Bharath Kumar Manchikanti, Dillon Mundy, Ethan Newland, Jayton Schmeeckle, Lorelei Trimberger, Jun Shen Yap
Join Presentation 3:00-3:15 PM CDT
Sponsor: Werner Enterprises
Project: Asset Health
Location: Room B
Students: Shaunak Datta, Erica Fenn, Luke Long, Christian Molina, Ethan Rasgorshek, Eric Yim
Join Presentation 3:00-3:15 PM CDT
Sponsor: UNL SoC Bohn
Project: Gambol
Location: Room C
Students: William Blazer, Ian Broyles, Caden Fries, Ian Gregory, Morgan Larson, Danny Perry, Alexander Schrier
Join Presentation 3:00-3:15 PM CDT
Sponsor: USDA-NRCS
Project: Wetland Determination Tool
Location: Room A
Students: Justin Ahlers, Jeff Claxton, Sawyer McKay, Luke Olson, Abigail Wunderlich
Join Presentation 3:15-3:30 PM CDT
Sponsor: UNMC College of Nursing
Project: Heart Magic School Bus
Location: Room B
Students: Nick Kleinsasser, Wil Koumaka, Elvin Nguyen, Nathan Roberts, Robert Taylor, Thao Tu
Join Presentation 3:15-3:30 PM CDT
Sponsor: Streck
Project: Automated Biotech Data Enhancement Project
Location: Room C
Students: Carlos Diaz, Kaden Grabenstein, Dylan Ives, Vasavi Kotipalli, Nicole Livingston, Chloe Waller
Join Presentation 3:15-3:30 PM CDT
Sponsor: UNL SoC Liu
Project: 3D map of UNL City Campus
Location: Room A
Students: Jacob Clouse, Jacob Coady, Eric Dundas, Colton Hill, Colton Johnson, Michael Morris, Connor Smith
Join Presentation 3:30-3:45 PM CDT
Sponsor: UNL SoC Falkinburg-Daniel
Project: Husker Scope 3.0
Location: Room B
Students: Kevin Akerberg, Spencer Allen, Christopher Bayliss, Adam Kamrath, Matthew-Kurtis Thomas, Luke Whipple
Join Presentation 3:30-3:45 PM CDT
Sponsor: UNL Biological Systems Engineering
Project: AMI Lab - Swine Monitoring System
Location: Room C
Students: Morgan Cude, Adam Dahlman, Ellie Hurst, Dat Le, Khoa Anh Le, Hunter McKay
Join Presentation 3:30-3:45 PM CDT
Sponsor: Crete Carrier
Project: Customer Freight Tracking
Location: Room A
Students: Asim Ali, Samuel Hamacher, Eric Le, Luke Stevens, Jack Svoboda, Christian Tietz
Join Presentation 3:45-4:00 PM CDT