The School of Computing Senior Design

Sponsor a Project
Schorr Building


Senior Design

We are The School of Computing capstone program. Our students have experience in multiple programming languages and development platforms and can offer you a wide variety of project types.

For more information:





Senior Design
Showcase 2023-24
Thursday, May 9, 2024 1:00-4:30 p.m.



Schedule of Events

  • Keynote and Award-Winning Teams 1:00-1:45 p.m.

Keynote delivered by Tess McKinney, CEO of XRenegades, a Firework Media Studio company, featuring presentations of the Platinum and Gold Award winning team projects showcasing the highest-performing teams in terms of software engineering processes, team dynamics, communication, and sponsor feedback. See details and remote participation options below.

  • Program 2:00-4:30 p.m.

Our program will feature tables for each of our projects.  Stop by to talk to the students and learn more about what they have built. In addition, students will be giving prepared presentations on their projects in breakout rooms. See breakout presentation schedule details and remote participation options below.


Showcase Location

Nebraska Union Ballroom, 2nd Level
1400 R Street
Lincoln, NE 68588
Directions
Suggested Parking (Larson Building Garage)
Additional Parking (UNL parking garages)


Keynote Presentation

Tess McKinney
Topic:. The Future of Virtual and Augmented Reality
Location: Nebraska Union, Swanson Auditorium
Join Keynote Session 1:00-1:15 p.m. CDT



Award Winning Team Presentations


Platinum Award Winners

Sponsor: UNL SoC Ramamurthy
Project: Emotional Regulation Training App
Location: Nebraska Union, Swanson Auditorium
Students: Wes Hill, John Heaven Le, Ava Lyons, Ben Morales, Long Nguyen
Join Presentation 1:15-1:30 PM CDT

Gold Award Winners

Sponsor: Farm Credit Services of America
Project: FieldFolio
Location: Nebraska Union, Swanson Auditorium
Students: Ellie Allen, Erin Case, Eric Hinderer, Kyla Kubik, Hannah Shin, Elijah Smith
Join Presentation 1:30-1:45 PM CDT



Team Breakout Presentations


All of the below breakout presentations will take place at the Nebraska Union in the Centennial Room.

Sponsor: Emerson
Project: ValveLink Pro Mobile Agent
Location: Room A
Students: Luke Kreifels, Anastasiya Krestovsky, Pranav Ravindra Nikam, Blake Peterson, Onik Sisodiya
Join Presentation 2:00-2:15 PM CDT

Sponsor: Aulick Industries
Project: Electronic Parts Catalog
Location: Room B
Students: Faisal Al Maaini, Yuan Ao, Taylor Carlson, Andrew Larson, Logan McDonald, Jack Nolley, Kevin Pham, Ian Pro, Ethan Reida, Logan White
Join Presentation 2:00-2:15 PM CDT

Sponsor: CLAAS
Project: Bolted Joint Witness Mark Functionality
Location: Room C
Students: Derek Mason, David Perez, Boden Ruskmp, David Ryckman, Jared Thonen
Join Presentation 2:00-2:15 PM CDT

Sponsor: DMSi
Project: Forklift Automated Inventory Tag Moves
Location: Room A
Students: Matt Davis, Connor Kildare, Rylen Lanning, Shayne Mintling, Ethan Schmidt, Alex Skillman
Join Presentation 2:15-2:30 PM CDT

Sponsor: Compass North
Project: Mobile App Modernization
Location: Room B
Students: Samuel Foit, Bryan McGahan, Jace Pethoud, AJ Richerson, Taylor Runge
Join Presentation 2:15-2:30 PM CDT

Sponsor: Henderson State Bank
Project: Ag Input Origination Software
Location: Room C
Students: Kierin Andrews, Kellen Jungman, Owen Lammers, Kun Yu Lee, David Smith, Cameron Wood
Join Presentation 2:15-2:30 PM CDT

Sponsor: Fast Forward
Project: Navigation Application 2.0
Location: Room A
Students: James Coddington, Ethan Gunderson, Alex Herman, Isaac Kenney, Payton Webb
Join Presentation 2:30-2:45 PM CDT

Sponsor: Nelnet
Project: AI Financial Budget Calculator
Location: Room B
Students: Lance Althouse, Jade Ariola, Max Bielstein, Trey Hestermann, Helena Holland, Thadd Post
Join Presentation 2:30-2:45 PM CDT

Sponsor: National Indemnity
Project: AIML
Location: Room C
Students: Neil Avery, Won Choi, Nicholas Colleran, David Jordan, Garret Snitchler, Connor Weyers
Join Presentation 2:30-2:45 PM CDT

Sponsor: XRenegades
Project: XRSurvive: Run Hide Fight Edition
Location: Room A
Students: Zennith Boerger, Sam Gittelman, Benjamin Laube, Nazrin Nazarudin, Tyson Shields, Dublin Smyth
Join Presentation 2:45-3:00 PM CDT

Sponsor: Mutual of Omaha
Project: Group Insurance Observability Platform
Location: Room B
Students: Alexander Busch, David Dubchakov, Juan Martinez, Mitchell Texel, Ryan Thomas
Join Presentation 2:45-3:00 PM CDT

Sponsor: Nebraska Water Center
Project: Know Your Well 2.0
Location: Room C
Students: Andrew Aldana, Jacob Amisano, Joel Bargen, Kalim Dumas, Brian Kardell, Tanner Turgeon
Join Presentation 2:45-3:00 PM CDT

Sponsor: Nebraska Medicine
Project: Identify, Isolate and Inform
Location: Room A
Students: Lucy Bernard, Mara Holbeck, Ali Keshk, Kareem Keshk, Andrew Lofgren, Bharath Kumar Manchikanti, Dillon Mundy, Ethan Newland, Jayton Schmeeckle, Lorelei Trimberger, Jun Shen Yap
Join Presentation 3:00-3:15 PM CDT

Sponsor: Werner Enterprises
Project: Asset Health
Location: Room B
Students: Shaunak Datta, Erica Fenn, Luke Long, Christian Molina, Ethan Rasgorshek, Eric Yim
Join Presentation 3:00-3:15 PM CDT

Sponsor: UNL SoC Bohn
Project: Gambol
Location: Room C
Students: William Blazer, Ian Broyles, Caden Fries, Ian Gregory, Morgan Larson, Danny Perry, Alexander Schrier
Join Presentation 3:00-3:15 PM CDT

Sponsor: USDA-NRCS
Project: Wetland Determination Tool
Location: Room A
Students: Justin Ahlers, Jeff Claxton, Sawyer McKay, Luke Olson, Abigail Wunderlich
Join Presentation 3:15-3:30 PM CDT

Sponsor: UNMC College of Nursing
Project: Heart Magic School Bus
Location: Room B
Students: Nick Kleinsasser, Wil Koumaka, Elvin Nguyen, Nathan Roberts, Robert Taylor, Thao Tu
Join Presentation 3:15-3:30 PM CDT

Sponsor: Streck
Project: Automated Biotech Data Enhancement Project
Location: Room C
Students: Carlos Diaz, Kaden Grabenstein, Dylan Ives, Vasavi Kotipalli, Nicole Livingston, Chloe Waller
Join Presentation 3:15-3:30 PM CDT

Sponsor: UNL SoC Liu
Project: 3D map of UNL City Campus
Location: Room A
Students: Jacob Clouse, Jacob Coady, Eric Dundas, Colton Hill, Colton Johnson, Michael Morris, Connor Smith
Join Presentation 3:30-3:45 PM CDT

Sponsor: UNL SoC Falkinburg-Daniel
Project: Husker Scope 3.0
Location: Room B
Students: Kevin Akerberg, Spencer Allen, Christopher Bayliss, Adam Kamrath, Matthew-Kurtis Thomas, Luke Whipple
Join Presentation 3:30-3:45 PM CDT

Sponsor: UNL Biological Systems Engineering
Project: AMI Lab - Swine Monitoring System
Location: Room C
Students: Morgan Cude, Adam Dahlman, Ellie Hurst, Dat Le, Khoa Anh Le, Hunter McKay
Join Presentation 3:30-3:45 PM CDT

Sponsor: Crete Carrier
Project: Customer Freight Tracking
Location: Room A
Students: Asim Ali, Samuel Hamacher, Eric Le, Luke Stevens, Jack Svoboda, Christian Tietz
Join Presentation 3:45-4:00 PM CDT





Senior Design Sponsor Stories


2023-24 Senior Design Sponsors

We would like to sincerely thank all of our Sponsors, without whom Senior Design would not have been such a success.

Senior Design Sponsors




We work with industry and academic partners to create great software, hardware, and/or IoT applications.


Contact the School of Computing Senior Design about your next project.



Senior Design Visitor Information



Follow the School of Computing